×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Głowa w piasek

Małgorzata Solecka
Kurier mp.pl

– Ministerstwo nie będzie poprawiać pakietu, bo okazałoby się, że trzeba go napisać od nowa. Jedyne, co może polityków skłonić do podjęcia jakichś realnych kroków, to fala wypowiedzeń umów związanych ze świadczeniami pakietowymi – mówią dyrektorzy szpitali.

Po miesiącu funkcjonowania pakietu specjaliści nie mają złudzeń: onkologia bez wątpienia potrzebowała systemowych rozwiązań, ale pakiet w tej formie, w jakiej został wprowadzony, niczego nie załatwia. Wręcz, sądząc po doniesieniach z całego kraju, komplikuje sytuację i chorych, i lekarzy – przynajmniej niektórych. Ministerstwo idzie jednak w zaparte: pierwsze oceny pakietu będą dokonane po pierwszym kwartale, a w połowie roku przedstawione zostaną wstępne analizy ekonomiczne.

– Po pierwszym kwartale będziemy mogli podsumować, jak działa pakiet onkologiczny, ocenić słabości systemu i je skorygować. Po półroczu resort będzie mógł zaprezentować pierwsze analizy finansowe dotyczące pakietu – zapowiedział w środę Sławomir Neumann. Ta wypowiedź wprawiła w zdumienie dyrektorów kilku placówek działających w ramach pakietu onkologicznego.

- Niby nic, bo wszyscy wiedzieli, że ministerstwo nie przygotowało żadnych rzetelnych symulacji skutków finansowych wprowadzanych rozwiązań, ale jakoś zimno się człowiekowi robi, gdy słyszy, że dopiero po sześciu miesiącach zostaną zaprezentowane jakieś analizy – powiedział mp.pl jeden z menedżerów. – Bo z naszych wynika, że jeśli w pakiecie już w tej chwili nie zostaną dokonane zmiany, onkologia zadłuży szpital na przynajmniej kilka milionów złotych w skali roku.

- Ministerstwo nie będzie poprawiać pakietu, bo okazałoby się, że trzeba go napisać od nowa. Jedyne, co może polityków skłonić do podjęcia jakichś realnych kroków, to fala wypowiedzeń umów związanych ze świadczeniami pakietowymi. Jeśli z umów zrezygnowałoby kilkadziesiąt szpitali, w tym jakieś duże ośrodki, minister nie mógłby chować głowy w piasek – mówi szef innego szpitala. Jego zdaniem jednak w tej chwili szpitale, ale przede wszystkim organy założycielskie, wstrzymują się z decyzją. Co może ją przyspieszyć? – Przede wszystkim rozliczenia świadczeń, i to nie za styczeń ale najwcześniej za luty. Wtedy placówki będą mniej więcej wiedziały, na czym stoją.

Nasi rozmówcy zwracają jednak uwagę, że decyzje o wystąpieniu z sieci pakietowej mogą być wstrzymywane ze względów politycznych. – Klęska pakietu onkologicznego byłaby dla Platformy Obywatelskiej prawdziwą polityczną miną. Nawet dymisja Arłukowicza nie rozwiązałaby sprawy, bo teraz premier, zatrzymując go na stanowisku, firmuje wszystkie jego decyzje. Dlatego tam, gdzie PO ma wpływ na samorządy, raczej nie należy się spodziewać „odważnych” decyzji antypakietowych – mówią. Nawet jeśli rachunek ekonomiczny będzie jednoznaczny, samorządy będą odwlekać decyzję do ostatniego kwartału roku.

W samej Platformie Obywatelskiej wokół tematu pakietu onkologicznego panuje cisza. – Raczej jest nastrój wyczekiwania, trochę niepokoju – przyznaje jeden z polityków partii z otoczenia premier Ewy Kopacz.

Politycy PO nie darzą Bartosza Arłukowicza specjalnym zaufaniem i podkreślają w kuluarach, że nie zrobił on niczego, by na to zaufanie zasłużyć. Mocniejszą pozycję ma Sławomir Neumann, ale część jego wypowiedzi również wśród partyjnych kolegów budzi zdumienie. – Nie wiem, co myśleć, gdy słyszę, że pakiet onkologiczny będzie pilotażem do stworzenia pakietów dla innych chorób cywilizacyjnych. To przecież jak strzał w stopę w sytuacji gdy wszyscy krytykują ministerstwo za nieprzeprowadzenie pilotażu przed wprowadzeniem pakietu! To tak, jakby ministerstwo przyznawało, że na pacjentach onkologicznych przeprowadza eksperyment! – denerwuje się polityk.

02.03.2015
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta