Od 1 października pilotaż opieki koordynowanej w raku płuca

Zbigniew Wojtasiński

Rak płuca jest najczęściej występującym w naszym kraju nowotworem. Co roku wykrywanych jest około 23 tys. nowych przypadków tej choroby, a z powodu wysokiej śmiertelności niemal tyle samo pacjentów umiera. Aż co czwarty zgon wywołany nowotworem przypada na raka płuca.


Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna. Fot. NFZ

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna powiedział, że w kilku pilotażowych ośrodkach jest możliwe wprowadzenie kompleksowej opieki w zakresie raku płuca od 1 października 2018 r. „Trzeba zacząć od tych ośrodków, które już są do tego przygotowane lub mają odpowiedni potencjał” - zaznaczył podczad debaty na temat tego wyjątkowo groźnego nowotworu, zorganizowanej w końcu kwietnia w Warszawie.

Zastępca dyrektora ds. naukowych Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie prof. Joanna Chorostowska-Wynimko wyjaśniła, że kompleksowa opieka koordynowana w zakresie raka płuca powinna poprawić wczesną diagnostykę oraz skuteczność leczenia tego nowotworu.

Trzeba przede wszystkim przyspieszyć wykonanie badań obrazowych, jak i patomorfologicznych oraz molekularnych – twierdzi specjalistka. Od nich zależy wybór strategii terapii. Z tym jest kłopot, bo na skutek rozproszenia diagnostyki tego nowotworu od podejrzenia raka płuca do postawienia ostatecznej diagnozy mija nawet 6 miesięcy.

„To zdecydowanie za długo” – podkreśliła prof. Joanna Chorostowska-Wynimko. Zbytnio przeciągająca się diagnostyka może sprawić, że nowotwór, który był wcześniej operacyjny, nie może być już usunięty. Tymczasem największe szanse na skuteczne leczenia raka płuca są wtedy, gdy guza można zoperować.

„Jedynie u 15 proc. chorych rak płuca wykrywany jest na takim etapie, że mogą być oni jeszcze operowani. Wynika to również z tego, że choroba ta przebiega podstępnie i u większości chorych rozpoznawana jest zbyt późno” – podkreśliła specjalistka. U wielu chorych jest za późno na leczenie operacyjne już w chwili podejrzenia rozwoju tego nowotworu.

Prof. Dariusz M. Kowalski z Centrum Onkologii w Warszawie zwrócił uwagę, że początkowe objawy raka płuca są niespecyficzne. Mogą to być takie dolegliwości jak uporczywy kaszel, chrypka, duszność i ból w okolicach klatki piersiowej, które na ogół nie są kojarzone z rakiem płuca. Najbardziej niepokojącym objawem jest krwioplucie.

Prof. Chorostowska-Wynimko zapewniała, że dostępność do torakochirurgii w Polsce nie jest zła, jesteśmy pod tym względem na poziomie średniej europejskiej. „Nie tyle zatem brak tych ośrodków jest problem, lecz trudności diagnostyczne” - dodaje.

Zdaniem specjalistki dla usprawniania diagnostyki należy przyspieszyć, a zarazem zwiększyć jakość badań patomorfologicznych i molekularnych. „Mamy już refundację dla dużej części tego rodzaju diagnostyki, ale środki na to należy wydawać bardziej optymalnie. Chodzi głownie o to, żeby była ona całościowa, a nie jedynie fragmentaryczna, bo jest to kosztowne i czasochłonne” - dodała.

Prezes NFZ Andrzej Jacyna powiedział, że do opieki medycznej w coraz większym zakresie do ceny świadczenia wprowadzany jest element jakości. Tak jest już na przykład w leczeniu zawału serca. „To trzeba dalej rozwijać, czekamy na ustawę o jakości w ochronie zdrowia, która ma wejść w życie jeszcze w 2018 r.” - dodał

Prof. Dariusz M. Kowalski zwrócił uwagę, że leczeniem chorób nowotworowych powinny się zajmować przede wszystkim ośrodki, które mają do tego odpowiednie kompetencje.

„Kontrakty na leczenie onkologiczne ma prawie 900 ośrodków, ale zaledwie 90 z nich leczy 80 proc. chorych. W większości placówek z powodu choroby nowotworowej leczonych jest jedynie 2-3 chorych rocznie. A nie można dobrze leczyć nie mając odpowiedniego doświadczenia. Dlatego bardzo ważny jest wybór właściwych ośrodków uczestniczących w opiece koordynowanej” – podkreślił prof. Kowalski.

NFZ planuje wprowadzenie od 1 października 2018 r. koordynowanej opieki także w zakresie leczenia innych schorzeń, takich jak choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane i udar mózgu.

Prezes Jacyna przyznał podczas debaty, że będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami, jednak w drugim półroczu zwykle Fundusz dysponuje większą pulą pieniędzy (wynikającą m.in. ze napływu środków ze składki ubezpieczeniowej – PAP). W następnych latach - powiedział Jacyna - mają się zwiększyć nakłady na opiekę medyczną z budżetu państwa - do 6 proc. PKB w 2014 r.

Nową strategię walki z rakiem płuca, która ma zmienić niekorzystne statystyki, zaproponowali już na początku 2018 r. Specjaliści Polskiej Grupy Raka Płuca, Polskiej Ligii Walki z Rakiem oraz Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. Głównym elementem strategii mają być rozlokowane w całym kraju ośrodki prowadzące skoordynowaną i kompleksową diagnostykę oraz terapię chorych z rakiem płuca.

Data utworzenia: 02.05.2018
Od 1 października pilotaż opieki koordynowanej w raku płuca Oceń:
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Lekarze odpowiadają na pytania

  • Czym jest torbiel śródpiersia i jak się ją leczy?
    Otrzymałam wczoraj opis RM. Martwię się, gdyż zdiagnozowano torbiel śródpiersia. Wizytę u lekarza mam za kilka tygodni, a ja zastanawiam się, czy to coś poważnego i czy ewentualnie czeka mnie jakiś zabieg.
  • Czy zawodowe narażenie na chrom może przyczyniać się do rozwoju raka płuc?
    Od jakiegoś czasu w pracy mam styczność z pyłami powstałymi w wyniku szlifowania stali nierdzewnych/kwasoodpornych. Niestety z początku nie miałem pojęcia, iż zawierają one w sobie chrom, który jest bardzo toksyczny i przez pierwszy miesiąc nie stosowałem maski ochronnej. Czy istnieją jakieś metody skutecznego oczyszczania płuc/neutralizowania rakotwórczego działania chromu?

Bez znieczulenia

Blog Katarzyny Kubisiowskiej

Wojna o piersi, wojna o bliskość

Bratowa powiedziała: „Nie możesz mieć w domu ani jednej buteleczki.” Była matką z dorobkiem, odchowała trzech synów. A ja kompletnie zielona pierworódka. Więc jej posłuchałam. Choć nie bez wątpliwości. Gdy ze zdumieniem spojrzałam na swoje drobne piersi, przemknęło mi przez głowę, że to się udać nie może.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Partnerem serwisu jest