Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuc

Pytanie nadesłane do redakcji

Proszę o przetłumaczenie wyniku biopsji: Fragmenty błony śluzowej oskrzela z naciekiem raka niedrobnokomórkowego (NOS). Nie znaleziono jednoznacznych cech różnicowania płaskonabłonkowego ani gruczołowego.
Wyniki reakcji immunohistochemicznych; TTF-1(+), p63(-), p40(-), CK 5/6(-), barwienie na śluz ujemne. Mama jest po paliatywnej radioterapii i po brachyterapii, czy jest możliwe, aby kwalifikowała się na chemioterapię, bo jak dotąd lekarze mówią, że ten nowotwór nie jest chemiczny. Stwierdzono IV stopień, ale z tego co mi wiadomo, mama nie ma przerzutów do organów odległych, zajęte są podobno węzły chłonne śródpiersia. Proszę oodpowiedź, czy w takim przypadku można jeszcze coś zrobić. Dodam tylko, że mama jest po zabiegu zaprotezowania oskrzela, jest w domu, czuje się w miarę dobrze, tylko kaszle.

Odpowiedział

dr med. Andrzej L. Komorowski
Specjalista Chirurgii Ogólnej
Klinika Chirurgii Onkologicznej Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Oddział w Krakowie

Raki płuc dzieli się generalnie na dwa rodzaje: raki drobnokomórkowe i niedrobnokomórkowe. Podział ten opiera się na istotnych różnicach w przebiegu choroby oraz reakcji na leczenie (w tym możliwości leczenia chirurgicznego i chemicznego). Dodatkowo w ocenie rodzaju raka płuca uwzględnia się jego podtyp histologiczny, np. rak płaskonabłonkowy lub gruczołowy.

W opisanym przypadku patolog na podstawie oceny materiału pobranego podczas biopsji stwierdził raka niedrobnokomórkowego, ale nie był w stanie określić, czy jest to rak płaskonabłonkowy czy gruczołowy.

Leczenie raka niedrobnokomórkowego zależy od stopnia zaawansowania choroby w momencie rozpoznania. Generalnie chemioterapię stosuje się dużo rzadziej niż w leczeniu raka drobnokomórkowego płuca. Leczenie chemiczne stosuje się (aczkolwiek nie zawsze) w niższych stadiach zaawansowania u chorych w dobrym stanie ogólnym. W opisanym przypadku, gdy mamy do czynienia z większym zaawansowaniem choroby, stosowanie chemioterapii jest przedmiotem dyskusji. Typowo stosuje się paliatywne leczenie napromienianiem, natomiast decyzję co do dodatkowego leczenia chemicznego podejmuje się indywidualnie.

Data utworzenia: 11.06.2014
Leczenie niedrobnokomórkowego raka płucOceń:
(3.00/5 z 1 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • Muszka
   2018-01-10 23:23
   Mój dziadek niestety potwierdzono że ma raka złośliwego. Bardzo się o niego boję i chciałabym uzyskać informacje jak długo można żyć z tym nowotworem. Dodam że ma 65 lat i ogólny stan jest dobry chociaż ostatnio zaczęła boleć dziadka głową z tylu . Wyniki TK : W zakresie segm. 6 i 7 płuca prawego , przywnękowo , widoczna jest patologiczna masa rozrostowo-węzłowa o wym. łącznych 72x55x50 mm . Zmiana nacieka oskrzele pośrednie , oskrzela do segmentów 6,7,10 , przylega do worka osierdziowego - z możliwym naciekiem - oraz opłucną i tk. miękkie przykręgosłupowe Th 6-Th 9 . Powiększone węzły chłonne wnęki prawej do 23x14 mm oraz śródpiersia : podostrogowe do 19x15 mm i oskrzelowe lewe do 13x8 mm . Obwodowo od zmiany w zakresie segm. 6 , 7, i 10 zmiany niedodmowe, obszary o charakterze mlecznej szyby oraz nieliczne drobne guzki śr. do 6 mm . W szczytach obu płuc zmiany włókniste i bulle rozedmowe wielkości do 22x13 mm . Niewielka przepuklina rozworu przełykowego przepony . Jamy opłucnowe wolne . Nadnercza bez widocznej patologii . W kośćcu objętym badaniem zmian o charakterze wtórnym nie widać . Wyniki PAT: Rozpoznanie kliniczne: Guz płuca prawego ,Limfadenopatia wnęk i srodpiersia, wydzielona oskrzelowa . Makroskopowo: A.30ml bardzo krwistej wydzieliny B. Sześć bazowych fragmentów kablowych o średnicy 0.2cm. Mikroskopowo: A. Treść krwista bez zachowanych komórek nowotworowych. B. Wycinki błony śluzowej oskrzela z pojedynczymi mikroogniskami inwazyjnego raka z cechami różnicowania plaskonablonkowego. Cechy różnicowania plaskonablonkowego potwierdzono immunohistochemicznie : CK5./6(+),p63(+) Dodam że onkologa mamy dopiero za 1.5 miesiacaodpowiedz

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Lekarze odpowiadają na pytania

 • Czym jest torbiel śródpiersia i jak się ją leczy?
  Otrzymałam wczoraj opis RM. Martwię się, gdyż zdiagnozowano torbiel śródpiersia. Wizytę u lekarza mam za kilka tygodni, a ja zastanawiam się, czy to coś poważnego i czy ewentualnie czeka mnie jakiś zabieg.
 • Czy zawodowe narażenie na chrom może przyczyniać się do rozwoju raka płuc?
  Od jakiegoś czasu w pracy mam styczność z pyłami powstałymi w wyniku szlifowania stali nierdzewnych/kwasoodpornych. Niestety z początku nie miałem pojęcia, iż zawierają one w sobie chrom, który jest bardzo toksyczny i przez pierwszy miesiąc nie stosowałem maski ochronnej. Czy istnieją jakieś metody skutecznego oczyszczania płuc/neutralizowania rakotwórczego działania chromu?

Bez znieczulenia

Blog Katarzyny Kubisiowskiej

Wojna o piersi, wojna o bliskość

Bratowa powiedziała: „Nie możesz mieć w domu ani jednej buteleczki.” Była matką z dorobkiem, odchowała trzech synów. A ja kompletnie zielona pierworódka. Więc jej posłuchałam. Choć nie bez wątpliwości. Gdy ze zdumieniem spojrzałam na swoje drobne piersi, przemknęło mi przez głowę, że to się udać nie może.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Partnerem serwisu jest